Indrek Teder: aktsioon sundüürnike kaitseks on nagu isahane munetud munad
09.03.2017
Eesti Päevalehes ilmus sundüürnike teemaline kirjutis, mille autor oli vandeadvokaat ja õiguskantsler aastatel 2008-2015 Indrek Teder.

Teder sedastab seal, et sundüürnikele kompensatsiooni maksmine tähendaks Eesti Vabariigi õigusliku järjepidevuse lammutamist.

„Illusioone elik isahane munetud mune on ajaloos müüdud korduvalt. Ehk oleme ka meie mõnigi kord ostnud nende müüjate ilusat juttu? Kas üldse on mõistlik osta midagi, mida pole?“, küsib endine õiguskantsler.

Tema hinnangul tundub, et praegu soovivad need, kes sundüürnike teema tõstatasid, unustada ühe olulise asja – selle, et Eesti okupeeriti, annekteeriti ja koloniseeriti. Tahetakse unustada (või maha vaikida) kogu omandireformi algpõhjus – restitutsioon.

Tederi hinnangul oli restitutsiooni vaja sellepärast, et okupatsiooni käigus oli inimestelt nende vara õigusvastaselt ära võetud.

„Omandireformiga saavutati midagi üliolulist: aegade side muutus tegelikkuseks/…/ Õigus ja õiglus hakkasid prevaleerima ebaõigluse üle.“

Autor jääb veendumusele, et õiguslik järjepidevus oli ja on omandireformi eeldus.

„Sundüürnikele lauskompensatsiooni maksmine kõlab sama absurdselt kui isahane munetud munad. Käsitledes aga sundüürnike kaitsele asumist isahane munade müügi kampaaniana, tekib küsimus, mis on kampaania tegelik varjatud eesmärk. Kas õigusliku järjepidevuse lammutamine?“ küsib Teder ja lõpetab: „Kas see on tõesti praeguse Eesti valitsuse positsioon?“

 

Loe lähemalt: http://epl.delfi.ee/news/arvamus/indrek-teder-aktsioon-sunduurnike-kaitseks-on-nagu-isahane-munetud-munad?id=77481852

09.03.2017 Eesti Päevaleht

 

Refereering: EÜL

 

 

Bänner